Opis ogólny

Storczyk przez wielu jest uważany za najpiękniejszą roślinę doniczkową. Na takie miano roślina ta, a w zasadzie grupa roślin (storczykowate to rodzina obejmująca ponad 20 tys gatunków), zasłużyła sobie przebogatą kolorystyką kwiatów oraz różnorodnością ich kształtów. W Polsce najpopularniejszymi storczykami są przedstawiciele rodzaju Falenopsis (łac - Phalaenopsis, inna nazwa to ćmówka). Są one w miarę proste w uprawie a także, co chyba najważniejsze, ten storczyk potrafi utrzymać pojedynczy kwiat przez 9 miesięcy.
Naturalnie zamieszkują terytoria Azji oraz Australii i w większości są epifitami (rosną na innych roślinach - np.gałęziach drzew). Większość hodowanych w domach egzemplarzy jest mieszanką (hybrydą) gatunków występujących dziko. Hybrydy te są lepiej przystosowane do warunków domowych.
Storczyk uprawiany w domu ma przeważnie ok. czterech sztywnych, mięsistych, owalnych liści o długości do czterdziestu centymetrów, które wyrastają naprzeciwlegle. Liście te są sukcesywnie zastępowany przez nowe zwykle w tempie jeden do dwóch na rok.
Każdy storczyk wytwarza jeden lub kilka pędów kwiatostanowych. Liczba kwiatów, ich kolor, wielkość i kształt zależy od gatunku. Kwitnienie następuje o różnych porach roku i może być indukowane (Jak zrobić żeby storczyk zakwitł?).